OSVK - Ozbrojené síly Valašského království
Airsoftshop.cz

Upgrade čínských zbraní (24.2.2008)

Zde se vám pokusím přiblížit upgrade čínkých zbraní, konkrétně AKáček od cymy. Asi první věcí jsou ložiska, osobně doporučuji kluzná která jsou na pružiny od m100 až po 170ky a jsou navíc levnější než kuličková. Dálší věcí je trn, ten je hodně důležitý, protože když se zlomí, tak se vetšinou zasekne píst a vy, když kropíte dál a dál, tak buď ohoblujete píst nebo si zničíte kola. Tak tohle jsou dvě základní věci pro upgrade čínských kvérů. Teď to rozdělím podle síly pružiny.

Hlavní věcí je si zjistit jaká pružina se nachází ve Vaší zbrani v základu, protože nemá asi smysl vyměňovat 110ku za jinou 110ku nebo ješte hůř za 100vku. Píší to proto, že s tím mám zkušenost že jsem na základ cymy koupil M100 a myslel si že to bude střílet o třeba o 5-10 metrů dál. Tak jsem to namontoval a hovno. Dále chci upozornit že tenhle článek je zaměřen na mechaboxy verze III., které jsou odolněší než ver. II.

Doporučuji koupit do každé čínské zbraně nový aku.! zvýší se vám kadence! Protože základní jsou dost slabé...

Co potřebuji na M110?
Budete potřebovat zmíněný trn, nejlépe s ložiskem (když je ložisko i na hlavě pístu, tak pružina je volně a nepřekrucuje se), dále ložiska, teoreticky tohle je vše, zbytek to vydrží, ale doporučuji ještě koupit nový píst a zmíněnou hlavu pístu nejlépe protitlakou. A samozřejmě pružinu.

Co potřebuji na M120?
Na 120ku potřebujete to samé, co na M110 tzn. ložiska, trn a teď uŽ i ten píst a hlavu pístu. Výhoda M120ek je, že jsou nejrozšířenější protože na ně bezproblému šlapou kola, která v v kombinaci s M120 (u TM, u CA jsou až do M130) vydrží dlouhodobě. Jinak další výhoda M120 je že na ní již šlapou vzduchotechniky od Systemy NBU (menší pružina nedokáže vyvinout tak rychlý tlak na O-kroužek který je jako těsnění mezi válcem a hlavou pístu), což je nejkvalitnější vzduchárna na trhu. Dále bych doporučil koupit nový mechabox, nejlépe zpevněný. Firma guarder dnes dělá mech. Za necelých 900 a tento by vám měl stačit. Dále je nutné vyměnit HOP gumičku za silikonovou, protože ta základní není dále tak stabilní.

Co potřebuji na M130?
To samé co na M120 ale je nutné mít zmíněný mechabox. Pak je nutné koupit nový motor, nejlépe TURBO od systemy a další věsí jsou kola; ano, ta nějakou dobu vydrží, ale je jen otázkou času než se zlámou. Poté je bezpodmínečně nutné vyměnit kabeláž za silikonovou, kvůli menšímu odporu.

Co potřebuji na M140a více?
Na tak silné upgrady je nutné vyměnit opravdu vše. A i když koupíte ty nejkvalitnější kola nebo motor nebo třeba píst, tak vám nikdo nezaručí, Že to bude fungovat dlouhodobě a bezchybně a proto vám radím, do takovýchto upgradů se nepouštějte.

Potřebuji přesnou hlaveň?
Dnes na trhu je velké množství různých hlavní. Většina cen se pohybuje kolem 1000-2500, kdy má hlaveň 6,02. Podle mého názoru je zbytečné kupovat hlaveň do zbraní s dlouhou hlavní (nad 35cm), protože viditelně nepoznáme žádnou změnu, navíc do speciálních hlavní se musí používat velmi kvalitní kuličky, tzn. jedině Marui, což taky není zrovna levná záležistost. Tak že podle mého názoru je to zbytečný luxus.

Potřebuji novou HOP komoru?
Výhoda HOP kovové komory je ta, že je stabilnější, určitě jste si někdy všimli, že když jste vystříleli třeba 5000bb tak vám to letělo pořád míň a míň, ale jak jste zase přitáhli HOP tak to střílelo normálně, ale vyměňovat HOP komoru je jak s hlavní, kdo ji chce, ať ji má, ale dokud funguje ta základní, tak je to zbytečné a to že to jednou za čas přitáhnu mě nezabije.

Gramáž kuliček:
Čím silnější pružinu máte, tím je lepší používat těžší kuličky, tady máte seznam pružin a mnou doporučené gramáže a značky:

 základ

0,2g-0,25g

(TM) 

 m100

0,2g-0,25g

(TM)

 m100

0,25g

(TM)

 m110

0,25g

(TM)

 m120

0,25g

(TM)

 m130

0,25g

(TM nebo Straight)

 m140

0,3g-0,36g 

(TM nebo Straight)

 m150

0,3g-0,36g

(Straight)

 m160

0,36g 

(Straight)

 a více 

0,36+

(Straight)


A na závěr jedna rada; čínské zbraně jsou čím dal tím kvalitnější, ale někde si číňaní zjednoduší na něčem práci (např. AK-47 od cymy má v mechu III. hlavu váce pro II.), proto si nikdy nebude na 100% jisti, že díly vámi zakoupené, budou kompatibilní s vaší zbraní, ale pomocí pilníku a pár hodin práce jde vždy vše vyřesit.

Dále bych vás chtěl upozornit, že i kdyby jste do upgradu narvali třeba 20 litrů, tak vám to nikdy nebude střílet jak v CS. Maximálí možný mířený dostřel s M160-170 je cca 75-80m

Tak tohle je asi vše, co potřebujete vědět na upgrade čínských qerů.

Svb. Lukáš Janča